top of page

BOJ #2 - Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń "udomowiony"?





Dzisiaj trochę na temat warunków jakie powinniśmy zapewnić dla naszych koni. Mówi nam o tym pytanie nr 2 z listy pytań egzaminacyjnych na BOJ:

Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń „udomowiony”?


Na początek przyjrzyjmy się miejscu gdzie koń mieszka, czyli stajni:

  • na pewno wiemy, że koń jako, że jest istotą żywą powinien mieć cały czas możliwość zaspokojenia swojego pragnienia - w boksie potrzebny jest zatem stały dostęp do wody

  • kolejną rzeczą jest siano - na pastwisku koń ma dostęp do trawy, więc w boksie musimy mu ją czymś zastąpić

  • potrzebny jest odpowiednio duży boks żeby koń miał w nim możliwość obrotu i mógł wyciągnąć szyję do przodu

  • nie można zapomnieć, że koń jest zwierzęciem stadnym - potrzebuje kontaktu z innymi końmi dlatego powinien widzieć inne konie przebywając w boksie

  • koń potrzebuje świeżego powietrza, dlatego stajnia powinna być wentylowana (dzięki temu do stajni będzie wpadać czyste powietrze, a to zanieczyszczone związkami pochodzącymi głównie z moczu i potu koni - siarkowodór, amoniak oraz kwas moczowy, będzie ze stajni usuwane). Nie należy jednak robić przeciągów, bo może to źle wpłynąć na stan zdrowia konia

  • konie żyjące na wolności umiały przetrwać zimę - musimy o tym pamiętać! Nie wolno ogrzewać stajni, bo organizm konia przygotowany jest na zimowe mrozy i sam potrafi zapewnić sobie optymalną temperaturę

  • żeby zadbać o bezpieczeństwo konia powinno się usunąć z jego otoczenia wszystkie elementy ryzyka, np. wystające gwoździe - w stajni nie mogą występować niebezpieczne, ostre krawędzie, o które oń mógłby się skaleczyć.


Zasady żywienia konia (jeśli nie jest stosowana żadna specjalna dieta) są bardzo proste, koń powinien jeść często i małymi porcjami. Dostawać pożywienie w kolejności: woda, siano oraz minimum 3 razy dziennie owies.


Koń, podobnie zresztą jak człowiek 😉, powinien mieć zapewnioną wystarczającą ilość ruchu. Może to być padokowanie, karuzela, praca z ziemi czy trening pod siodłem.


Boks należy traktować jak sypialnię dla konia - z pewnością koń chce mieć w nim możliwość zrelaksowania i odpoczynku. Powinniśmy to uszanować i nie biegać i nie krzyczeć w stajni. Przecież koń ma bardzo wyczulone zmysły i reaguje na każdy szmer chcąc być przygotowanym na ewentualną ucieczkę przed zbliżającym się drapieżnikiem.


Ostatnią, ale chyba najważniejszą zasadą dotyczącą warunków w stajni, jest czystość. Jeśli ściółka w boksie będzie zanieczyszczona i mokra koń może nabawić się poważnych schorzeń jak gnicie strzałek czy gruda (stany zapalne skóry koronek, pęcin i nadpęci). Inną konsekwencją nie zachowania czystości w stajni jest nadmierne gromadzenie się gazów, które zostały już wyżej wymienione. Konsekwencją tego mogą być choroby dróg oddechowych.


Więcej na temat pytań egzaminacyjnych na BOJ znajdziecie tutaj😊:



13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page