top of page

Bezpieczeństwo w jeździectwie



Jazda konna zalicza się do sportów o podwyższonym ryzyku i czy tego chcemy czy nie, uprawiając ten sport mamy dużą szansę na doznanie różnorodnych urazów. Nigdy nie można być pewnym, że nic złego się nie wydarzy. Nie oznacza to jednak, że jazda konna jest zła i należy z niej zrezygnować. Trzeba być przygotowanym na wszystko i starać się mieć oczy dookoła głowy. Pomyślmy o tym, jak możemy zminimalizować ryzyko nabawienia się siniaków czy wylądowania w szpitalu...


Patrycja i Ania

Większość urazów w jeździectwie powstaje przy upadkach z konia. Jeździec często znajduje się 2 metry nad ziemią, a podczas skoków jeszcze wyżej. Upadki następują z dużą prędkością, więc praktycznie żaden rodzaj wyposażenia nie jest w stanie zapobiec urazom.

Czarnowidztwo, co nie 😋? Przejdźmy teraz do tego, w jaki sposób upadkom i innym wpadkom w stajni zapobiec.

Staraj się przewidzieć! - nawet jeśli dobrze znamy jakiegoś konia lub po prostu widać, że prędzej w stajni pojawi się pegaz niż ten koń się poruszy, to nie możemy być pewni reakcji zwierzęcia na różne, nawet rutynowe, sytuacje. W każdym momencie naszej pracy z koniem coś złego może się wydarzyć i musimy być na to przygotowani.

Zachowaj podstawowe zasady (to takie oczywiste, ale często o tym zapominamy):

- przechodząc koło konia upewnij się, że cię widzi i nie potraktuje cię kopniakiem przy przejściu za jego zadem,

-prowadź konia trzymając wodze przy jego pysku i nie oplątuj ich sobie dookoła rąk,

- idąc za innym koniem zachowaj właściwy odstęp 2 metrów

-podczas postoju nie pozwól żeby konie zaczęły się obwąchiwać lub gryźć

- kiedy czyścisz przednie kopyta upewnij się, że koń jest dobrze przywiązany i nie dosięgnie cię zębami, a w przypadku tylnych bądź przygotowany na to, ze koń może z dużą siłą próbować je wyrwać

-przed użyciem sprzętu takiego jak ogłowia, siodła czy popręgi, zawsze należy sprawdzić czy nie są uszkodzone.

O czym pamiętać w siodle?

- bezwzględnie słuchać instruktora i stosować się do jego wszystkich poleceń

- przed wjazdem na ujeżdżalnię należy uprzedzić o tym przebywające tam osoby np. mówiąc "uwaga wchodzę"

- kiedy na ujeżdżalni znajduje się więcej jeźdźców należy przyjąć zasadę mijania się lewymi rękami, jeźdźcy jadących szybszym niż ty chodem mają pierwszeństwo pozostania na ścieżce i to ty musisz ich wyminąć. Ponadto powinieneś poinformować innych o zamiarze galopowania, skakania czy wykonywanych figurach ujeżdżenia.

Kask i kamizelka

Jak wiadomo kask lub toczek na głowie jest niezbędnym elementem jazdy konnej. Wybrać dobry kask nie jest łatwo i myślę, że nie powinno sugerować się wyłącznie ceną, choć z pewnością droższy sprzęt jest lepiej wykonany i bezpieczniejszy. Przy zakupie kasku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy ma dobry rozmiar lub regulację, którą można dostosować do wielkości swojej głowy. Porównując podobne modele kasków różniących się ceną warto zastanowić się czy np. najdroższy z kasków nie ma tak wysokiej ceny tylko przez błyszczącą naszywkę lub kryształki. Najlepiej dokładnie przeczytać o wszystkich zaletach jakie przedstawia producent sprzętu i na tej podstawie wybrać odpowiedni kask. Nigdy nie sugerujcie się wyłącznie wyglądem kasku (oczywiście nikt nie chce źle wyglądać 😉, więc to nie znaczy żeby w ogóle nie zwracać uwagi na wygląd) .

Kamizelka ma za zadanie chronić nasz kręgosłup i klatkę piersiową. Decydując się na jej zakup lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i mieć lepszą ochronę niż szukać produktu w jak najniższej cenie. Tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar i zalety sprzętu podane przez jego producenta. Kamizelka powinna jak najmniej ograniczać ruchy i właśnie tym kryterium radziłabym się kierować przy jej wybieraniu.


Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam zachować bezpieczeństwo podczas opieki nad koniem i jazdy konnej.

Prawie zapomniałam. Jeszcze jedna, kluczowa zasada - nigdy nie dotykajcie pastucha jeśli nie jesteście pewni, że prąd jest wyłączony 😂.

23 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page