top of page

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Zaktualizowano: 23 gru 2018


WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) to najbardziej widowiskowa konkurencja jeździecka. Zawody te wygrywa para koń i jeździec, która najlepiej poradzi sobie w trzech konkurencjach: ujeżdżenie, cross i skoki przez przeszkody.

WKKW jest jedną z dyscyplin olimpijskich, ale rozgrywana jest również podczas innych imprez międzynarodowych, np. Mistrzostwa Świata, Igrzyska Kontynentalne, i krajowych - Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Zawody Ogólnopolskie. Konkurencja wywodzi się z tradycji wojskowej. Pierwszy raz na olimpiadzie pojawiła się w roku 1912 i tylko oficerowie wojskowi mogli brać w niej udział. Dopiero w 1956 roku osoby spoza wojska mogły spróbować swych sił w tej dyscyplinie.

Przejdźmy do tego, jak WKKW jest rozgrywane. Zawody trwają od jednego do trzech dni i składają się z trzech prób:

1) próba ujeżdżenia - jest odpowiednikiem konkursu ujeżdżenia w danej klasie. Zawodnicy wykonują figury na czworoboku i są oceniani za precyzję, elegancje wykonania, posłuszeństwo konia, działanie pomocy jeźdźca i sposób poruszania się konia

2) próba terenowa (cross) - sprawdza szybkość, możliwości skokowe i wytrzymałość konia. Zawodnicy muszą w jak najkrótszym czasie pokonać tor złożony z różnorodnych przeszkód, a każdy skok oceniany jest przez sędziów. W przypadku upadku konia lub jeźdźca, a także trzeciej odmowy skoku przez konia para zostaje zdyskwalifikowana

3) próba skoków przez przeszkody - odbywa się jako ostania i ma za zadanie sprawdzić kondycję konia po wcześniej odbytej próbie terenowej. Za zrzucone poprzeczki przyznawane są punkty karne, jednak czas przejazdu nie ma znaczenia (nie może być przekroczona norma czasowa).


40 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page